O čem je projekt Práce jako lék?
Na projektu spolupracují organizace ze 3 partnerských zemí z EU, projekt je zaměřen na podporu motivace osob s psychickým onemocněním začlenit se na trh práce. Cílem je posílit pozitivní přístup cílové skupiny zapojit se na otevřený trh práce a podpořit tak jejich pracovní začlenění. Podle zkušeností partnerů je cílová skupina často motivována k práci. Problémem je, že duševní znevýhodnění způsobuje, že tyto osoby mají nízké sebevědomí a často podceňují své dovednosti a schopnosti. Proto je cílem těmto znevýhodněným osobám pomoci prostřednictvím:
- odborníků - psychologů, kariérových poradců (výsledkem je motivační video)
- zaměstnaných osob s duševním znevýhodněním - sdílením a šířením jejich pozitivních pracovních zkušeností, které přispívají k překonání počáteční obavy cílové skupiny ze zaměstnání; a také povzbudit pozitivní přístup, že osoby ze zdravotním znevýhodněním mají šanci uspět na trhu práce
Potřeby cílové skupiny osob s duševním znevýhodněním jsou:
- Povzbudit konkrétními radami, doporučeními a praktickými nástroji pomoci specialistů jako jsou psychologové, psychiatři, pracovní poradci.
- Zvýšit znalosti o možnostech pracovně-karirérového poradenství.
- Motivace osobami se stejnými problémy: sdílení dobrých pracovních zkušeností, které pomáhají překonat počáteční bariéry osob s mentálním znevýhodněním a podpora pozitivního přístupu udělat první krok na trh práce.
Cílem je podpořit začlenění této ohrožené skupiny a zlepšit její integraci na otevřený trh práce. Pro osoby s duševním znevýhodněním projekt vytvoří tyto výstupy:
- Motivační video
- Příručku dobré praxe zaměstnaných osob s duševním znevýhodněním
Příručka dobré praxe
Výsledkem aktivity je vytvoření souboru příkladů dobré praxe pracovního uplatnění osob s duševním znevýhodněním.
Cílem příručky dobré dobré je stimulovat cílovou skupinu inspirativními pracovními příběhy a pozitivními zkušenostmi na otevřeném trhu práce.
Příručka dobré praxe má za cíl:
- Zvýšit informovanost cílové skupiny o různorodosti pracovních míst na trhu práce.
- Sdílet dobré pracovní zkušenosti s osobami s podobným zdravotním (duševním) znevýhodněním a propagovat úspěšné pracovní zapojení těchto osob také v dalších zemích EU.
- Podpořit pozitivní přístup cílové skupiny k překonání počátečních obav ze zvládnutí zaměstnání.
Příručka dobré praxe je k dispozici ve čtyřech jazycích: angličtině a partnerských jazycích (čeština, španělština, řečtina).
Níže naleznete online verzi příručky, která je volně přístupná ke stažení.
[BOOK]